Kapłaństwo kobiet, demokratyzacja Kościoła. Synod o Synodalności rozpoczął nową debatę
Synod o Synodalności wszedł w kluczową fazę. Relator generalny Synodu kard. Jean-Claude Hollerich zaproponował w piątek synodalistom pochylenie się nad takimi kwestiami jak rola kobiet w Kościele, hierarcha, udział zwykłych wiernych w podejmowaniu decyzji.
Purpurat zachęcił zgromadzonych do ostrożnego namysłu nad tymi tematami; kardynał stwierdził, że kobiety są równoprawnymi członkami Kościoła, co wynika z sakramentu chrztu. Kard. Hollerich zapytał, jak kobiety mogą poczuć się integralną częścią Kościoła. „Czy my, mężczyźni, rozumiemy różnorodność i bogactwo charyzmatów, które Duch Święty dał kobietom? A może nasze działanie zależy od dotychczasowego wykształcenia, wychowania rodzinnego, doświadczeń, przesądów i stereotypów naszej kultury?” – zapytał. Wskazywał też na konieczność wspólnej mężczyznom i kobietom odpowiedzialności chrzcielnej za misję Kościoła.
Następnie hierarcha mówił o roli zwykłych wiernych; wskazywał, że biskupi powinni się zastanowić, czy są naprawdę gotowi do zaakceptowania świeckich katolików. Wszyscy ochrzczeni mają prawo do uczestnictwa, powiedział nieco enigmatycznie kardynał. Purpurat wezwał też biskupów do wstrzemięźliwej i wrażliwej postawy względem wyznawców innych religii. Purpurat podkreślił na koniec, że wskazane tematy nie muszą otrzymać jeszcze swojej odpowiedzi; czas na to jest do jesieni 2024 roku, kiedy Synod w Rzymie zbierze się powtórnie.
Kard. Jean-Claude Hollerich w przeszłości optował między innymi za święceniami kapłańskimi dla kobiet oraz za zniesieniem zasady obowiązkowego celibatu księży. Znając jego poglądy, Franciszek mianował go relatorem generalnym Synodu o Synodalności – osobą ponoszącą ostateczną odpowiedzialność za kształt dokumentu synodalnego.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz