czwartek, 5 kwietnia 2012

Być sumieniem świata

Być sumieniem świata
Nasz Dziennik, 2012-04-05

Wielki Czwartek to dzień dziękczynienia za dar kapłaństwa i Eucharystii. Te dwa sakramenty wiążą się ze sobą nierozerwalnie. Bez kapłaństwa nie ma Eucharystii, a bez Eucharystii kapłaństwo umiera, tak jak zamiera też życie Kościoła.

Wiedzą to doskonale wrogowie Kościoła, dlatego najsilniejszy cios zadają wówczas, gdy z księdza uda się im uczynić jakąś jego zeświecczoną karykaturę. Kapłan może być siłą Kościoła, ale też czasem jego słabością. Staje się tak, gdy traci odwagę połączoną z silną wiarą i miłością, nie ma wiedzy połączonej z mądrością i zupełnie nie orientuje się w procesach, które zachodzą we współczesnym świecie.

Dziś dzień dziękczynienia Bogu za to, że mamy w Polsce tak wielu gorliwych kapłanów, którzy swym słowem i świadectwem stają się sumieniem świata. Dzięki ich posłudze Chrystus obecny w Eucharystii może nieustannie przemieniać człowieka, rodzinę, cały Naród. Kapłani początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa niosą obowiązek aktywnego udziału w budowaniu bliższego Bogu świata.

Najbliższe dni przejdziemy w Liturgii Triduum Paschalnego, od Wieczernika, przez Krzyż na Golgocie, aż do Zmartwychwstania Pańskiego. Czas to ważny i święty. Oby także każdego z nas do tej świętości przybliżył.

Sławomir Jagodziński

***

Zażyłość z Chrystusem mocą ewangelizacji
Nasz Dziennik, 2012-04-05

Skuteczność nowej ewangelizacji zależy od głębi osobowej relacji ze zmartwychwstałym Chrystusem - napisali w liście do kapłanów na Wielki Czwartek księża biskupi.

WIĘCEJ

Przyszłość Kościoła w Polsce i na świecie, owocność ewangelizacji zależy od świeckich i kapłanów poddanych Duchowi Świętemu. Przeżywany czas Triduum Paschalnego to czas wyjątkowego spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym, pogrzebanym i zmartwychwstałym. Z głębi tego spotkania wypływa wewnętrzny przymus do gorliwości w ewangelizacji, która, jak podkreślają księża biskupi: "jest sensem istnienia Kościoła w ogóle, a misji kapłańskiej w szczególności".

- Gdy rzeczywiście Chrystus zajmuje centralne miejsce w życiu kapłana, każde jego działanie staje się świadectwem - zaznacza ks. Emil Parafiniuk, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej. Jak dodaje, dzięki zażyłości z Chrystusem kapłan jest w stanie doprowadzić innego człowieka do Boga.

Małgorzata Bochenek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Święci i walka duchowa: Św. Dominik, Bł. Alan de la Roche i nabożeństwo do Najświętszego Różańca

  Święci i walka duchowa: Św. Dominik, Bł. Alan de la Roche i nabożeństwo do Najświętszego Różańca Fragment: „Przedziwna tajemnica Najświęts...