środa, 31 października 2018

1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada
Wszyscy Święci

Wszyscy Święci

Dzisiejsza uroczystość - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Dziś po południu, po Nieszporach lub niezależnie od nich, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

Więcej o odpustach - kliknij tutaj...

Wiele tekstów i artykułów poświęconych kultowi świętych w Kościele i powołaniu każdego człowieka do świętości znajdziesz w naszej Czytelni.

Więcej informacji o dzisiejszej uroczystości:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Są dla nas wzorem żywej wiaryAnioł Pański, 1 listopada 1998 r.
Jan Paweł II
Nasza przyszłośćAnioł Pański, 1 listopada 1999 r.
Jan Paweł II
Maryja wzorem świętościHomilia - uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada 2000 r.
Jan Paweł II
Oczekuje nas wspólnota świętychAnioł Pański, 1 listopada 2002 r.
Jan Paweł II
Ku szczytom świętościAnioł Pański, 1 listopada 2003 r.
Jan Paweł II
Świętych obcowanieAnioł Pański, 1 listopada 2004 r.
Benedykt XVI
Wobec tajemnicy śmierciAnioł Pański, 1 listopada 2005 r.
Benedykt XI
Żyli Ewangelią Chrystusa na co dzieńHomilia - uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada 2006 r.
Benedykt XVI
W drodze ku wiecznościAnioł Pański, 1 listopada 2006 r.
Benedykt XVI
Świętość jest zadaniem każdego człowiekaAnioł Pański, 1 listopada 2007 r.
Benedykt XVI
W ogrodzie świata rzesze świętychAnioł Pański, 1 listopada 2008 r.
Benedykt XVI
Świętych obcowanie ożywia naszą nadziejęAnioł Pański, 1 listopada 2009 r.
Benedykt XVI
Świętość jest celem życia chrześcijańskiegoAnioł Pański, 1 listopada 2010 r.
Benedykt XVI
Świętość jest powołaniem każdej osobyAnioł Pański, 1 listopada 2011 r.
Benedykt XVI
Niekończące się święto KościołaAnioł Pański, 1 listopada 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii

  Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii W ciągu kilku tygodni ojciec Oliveira odczuwał towarzystwo Najświętszej Mary...