W piątek w całej Polsce poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Jednym ze szczególnych miejsc tej modlitwy będzie Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Proboszcz parafii, ks. Marian Mucha SAC, powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej, że orędzie Matki Bożej, która w 1917 roku objawiła się trójce dzieci w Fatimie prosząc ludzkość o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, jest wciąż w sanktuarium przypominane.
Duchowny zaznaczył, że w 1984 roku Jan Paweł II dokonał w Rzymie aktu zawierzenia świata Matce Bożej, o czym nie zawsze się pamięta. – Tymczasem skutkiem tego była pierestrojka, upadek komunizmu w Polsce, a potem runął Mur Berliński. To są owoce. Ktoś może powiedzieć: przypadek. Ale, dla ludzi, którzy wierzą – nie ma przypadków – dodał ks. Mucha.
Proboszcz zakopiańskiego sanktuarium powiedział, że trzeba mieć nadzieję, iż także obecna modlitwa przyniesie owoce. – O tym zapewniała i to obiecała Maryja w Fatimie trójce dzieci, a poprzez nich – każdemu z nas – podkreślił proboszcz parafii na Krzeptówkach.
W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o godz. 18.30 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie Msza św. z aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.
Modlitwy o pokój w łączności z Papieżem zanoszone będą także na Jasnej Górze. O godz. 19.30 w bazylice rozpocznie się procesja różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej wierni będą modlić się będziemy Akatystem – hymnem ku czci Matki Bożej typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu.
O. Samuel Pacholski przypomina w rozmowie z KAI, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która, jak w Kanie, wyprasza cuda. – Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany – dodaje przeor Jasnej Góry.
O 21.00 uczestnicy modlitwy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie poprowadzi przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi zostanie odmówiony 25 marca także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Najpierw podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 w kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie pochowana jest święta siostra Faustyna Kowalska. Msza będzie transmitowana w TVP3 Kraków. Następnie ta sama modlitwa zostanie odmówiona podczas liturgii sprawowanej w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które rozpocznie się o godz. 16.00.
W specjalnym apelu abp Stanisław Gądecki przypomina, że 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona w bazylice św. Piotra aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu – zaznacza przewodniczący KEP.
Abp Gądecki zwrócił się do całego Kościoła w Polsce, by we wszystkich katedrach i kościołach “wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”. Przewodniczący KEP prosił też, by tego dnia odprawić Eucharystię w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.
Warto dodać, że w Fatimie aktu Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi dokona w imieniu Franciszka papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.
Źródło: KAI
oprac. FO
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz