środa, 24 sierpnia 2022

Za kilka dni konsystorz. Czy papież planuje wielkie reformy?

 

Za kilka dni konsystorz. Czy papież planuje wielkie reformy?

(fot. youtube)

27 sierpnia odbędzie się w Watykanie konsystorz. Papież kreuje 21 kardynałów, z czego 16 w wieku uprawniającym do udziału w konklawe. Uwagę dziennikarzy przykuwa jednak co innego: niezwykła data konsystorza. Sierpień jest we Włoszech miesiącem powszechnych urlopów i nie zdarza się, by papież zwoływał na ten miesiąc tak ważne zgromadzenia. A jednak stało się inaczej: pytanie, dlaczego?

Gdy Franciszek ogłosił konsystorz w maju tego roku, pierwsze dziennikarskie spekulacje dotyczyły ewentualnej rezygnacji papieża. W związku z chorobą kolana oraz zaplanowanymi przez Franciszka odwiedzinami grobu Celestyna V, papieża, który złożył urząd, wydawało się logiczne, że zamierza on ogłosić kardynałom, iż odchodzi. Jednak w kilku wystąpieniach medialnych Franciszek wyjaśnił, że póki co nie zamierza składać urzędu. Wskazywał, że na konsystorzu debatować będzie się na temat reformy Kurii Rzymskiej, to znaczy wdrożenia w życie konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium, która obowiązuje od czerwca.

Według wielu watykanistów za tak niezwykłą sierpniową datą musi stać jednak coś jeszcze. Stąd cały czas spekuluje się o innych celach konsystorza. Wymieniane są zwłaszcza dwa zagadnienia: reforma konklawe oraz unormowanie sposobu ustępowania przez papieża z urzędu.


Konklawe odbywa się obecnie na zasadach wprowadzonych przez św. Jana Pawła II w konstytucji apostolskiej Universi Dominici gregis z 1996 roku. W związku z nowymi wyzwaniami, jakie przyniosła ze sobą era mediów społecznościowych oraz afery związane ze skandalami seksualnymi, według części ekspertów zasady rządzące konklawe należałoby nieco zmienić. Pojawiają się też sugestie, że konklawe mogłoby być bardziej synodalne – w wybór papieża mieliby zostać włączeni oprócz kardynałów również biskupi z całego świata lub nawet wierni w ogóle; te ostatnie pomysły wydają się jednak czystą fantazją.

Gdy idzie o unormowanie abdykacji papieskiej, nie jest to możliwe w sensie ścisłym. Papież stoi ponad prawem kanonicznym, stąd nie może związać się żadnymi normami w tym zakresie. Wydaje się jednak możliwe opracowanie zbioru zalecanych zasad, tak, by nie powtórzył się już nigdy chaos spowodowany przez Benedykta XVI. Franciszek wielokrotnie mówił, że zależy mu na tym, by tego uniknąć. Możliwe jest więc, że papież będzie chciał zastanowić się razem z kardynałami, jak najlepiej rozwiązać tę kwestię.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz