czwartek, 26 stycznia 2023

W Watykanie trwa ostry spór o bp. Heinera Wilmera. Niemiecki progresista zostanie prefektem Dykasterii Nauki Wiary?

W Watykanie trwa ostry spór o bp. Heinera Wilmera. Niemiecki progresista zostanie prefektem Dykasterii Nauki Wiary?

Heiner Wilmer powrócił. Niemiecki biskup, który jest zadeklarowanym progresistą i orędownikiem Drogi Synodalnej, może jednak zostać prefektem Dykasterii Nauki Wiary. Takie informacje pojawiły się po raz pierwszy w grudniu 2022 roku, ale wkrótce podano, że nominacja dla Wilmera została zablokowana. Okazuje się, że była to przedwczesna radość: media we Włoszech i w Niemczech podają, że spór trwa nadal i Wilmer nie jest bynajmniej na przegranej pozycji. Ma jednak wpływowych przeciwników.

Według wtorkowego wydania włoskiego dziennika „Il Messaggero” przeciwko nominacji dla bp. WIlmera wypowiedział się sam kardynał dziekan Kolegium Kardynałów, Giovanni Battista Re. Purpurat miał zabiegać u papieża Franciszka o rezygnację z kandydatury Wilmera. tymczasem decyzja może zapaść już wkrótce: wkrótce upływa przedłużona kadencja kardynała Luisa Ladarii, który ma już 78 i prawdopodobnie przejdzie na emeryturę. Według włoskich mediów Heiner Wilmer jest cały czas jednym z głównych kandydatów.

Heiner Wilmer jest ordynariuszem Hildesheim. Ma 61 lat. Zna doskonale kościelne kręgi w Rzymie, gdzie pełnił funkcję przełożonego zakonu Sercanów. Co więcej od lat zna się osobiście z papieżem Franciszkiem. Na kurialnym urzędzie byłby kontynuatorem „niemieckiej” linii prefektów Kongregacji/Dykasterii Nauki Wiary – w ostatnich latach tę funkcję sprawowali przecież Józef Ratzinger i Gerhard Müller. Rzecz jednak w tym, że podczas gdy Ratzinger i Müller byli jako prefekci strażnikami wiary, Wilmer jest raczej orędownikiem jej… zmian.


Problem polega na tym, że Heiner Wilmer byłby znakomitym partnerem jednego z najważniejszych kardynałów w Kościele pontyfikatu Franciszka – Jean-Claude Hollericha. Hollerich jest relatorem Synodu o Synodalności. Razem z Wilmerem mógłby stworzyć tandem, który pozwoli na wykorzystanie Synodu o Synodalności do przeniesienia na grunt nauczania kościelnego wielu fundamentalnych zasad progresywnych.

Co ciekawe hierarcha w okresie pandemii COVID-19 opowiadał się przeciw rządowym restrykcjom uniemożliwiającym uczęszczanie do kościoła. 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii

  Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii W ciągu kilku tygodni ojciec Oliveira odczuwał towarzystwo Najświętszej Mary...