środa, 30 sierpnia 2023

Arcybiskup Berlina ogłosił: wolno błogosławić rozwodników i pary LGBT

 

Arcybiskup Berlina ogłosił: wolno błogosławić rozwodników i pary LGBT

Abp Heiner Koch z archidiecezji Berlina przekonuje, że pod jego władzą można błogosławić związki homoseksualne. Ogłoszenie jest odpowiedzią na spór, który rozgorzał w archidiecezji Kolonii, gdzie jeden z księży pobłogosławił parę homoseksualną. Metropolita kard. Rainer Maria Woelki zagroził mu konsekwencjami dyscyplinarnymi. Abp Heiner Koch zapowiedział, że w jego metropolii takich konsekwencji nie będzie.

Błogosławieństw parom LGBT mogą w Berlinie udzielać zarówno księża jak i asystenci duszpasterscy, kobiety i mężczyźni. Jest jedynie konieczne, by błogosławieństwa udzielać z przyczyn duszpasterskich. Można domniemywać, że chodziłoby o sytuację, w której para LGBT prosi o błogosławieństwo, bo chce być w Kościele i brak błogosławieństwa dla swojego związku odbiera jako odrzucanie przez Kościół.

Dodatkowo abp Heiner Koch wyraził zgodę na błogosławienie par rozwodników w powtórnych związkach. Również to jest w Kościele zabronione.


Sam abp Heiner Koch, jak zapowiedział, będzie błogosławić pary LGBT dopiero wówczas, gdy Stolica Apostolska to formalnie dopuści. W Kościele obowiązuje zakaz udzielania takich błogosławieństw. W lutym 2021 roku Kongregacja Nauki Wiary przypomniała, że ich udzielanie jest niedopuszczalne, bo związek jednopłciowy jest obiektywnie grzeszny, a nie można błogosławić tego, co jest grzeszne.

Arcybiskup, który był odpowiedzialny za sporządzenie tego dokumentu, został jednak przez papieża Franciszka usunięty z Kongregacji.

Jesienią 2022 roku biskupi belgijskiej Flandrii wydali liturgiczne wytyczne dotyczące błogosławienia par LGBT; rozmawiali o nich później w Watykanie i nie spotkali się ze sprzeciwem. To wskazuje, że papież zgadza się na takie błogosławieństwa, jednocześnie nie chcąc jednak ogłosić tego wprost i publicznie.

Abp Heiner Koch wyciągnął z tego wniosek: on sam nie będzie błogosławił par LGBT, bo stałoby się to przyczyną krytyki i oskarżeń o naruszanie przepisów kościelnych, ale zostawia wolną rękę księżom i świeckim duszpasterzom, przewidując, że nie wywoła to szczególnych lub zgoła żadnych perturbacji.

Źródła: PCh24.pl, katholisch.de

Pach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii

  Matka Boża Fatimska (17.06.2023) do ks. Oliviera z Brazylii W ciągu kilku tygodni ojciec Oliveira odczuwał towarzystwo Najświętszej Mary...