środa, 29 listopada 2023

Sejm zdecydował ws. ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu. Tylko 76 posłów PiS za odrzuceniem projektu

 

Sejm zdecydował ws. ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu. Tylko 76 posłów PiS za odrzuceniem projektu

(Posłowie na sali obrad, fot. PAP/Marcin Obara)

Sejm odrzucił na dzisiejszym posiedzeniu wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu metody in vitro. Tym samym projekt ten został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji zdrowia.

Projekt, którym zajmuje się Sejm, jest nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Proponuje się dodać do niej m.in. zapis, że „Minister właściwy do spraw zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji w rozumieniu art. 2 ust. l pkt 18 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności”.

Obywatelski projekt o finansowaniu metody in vitro został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji zdrowia. Wniosek o odrzucenie projektu dotyczącego procedury in vitro złożyli posłowie Konfederacji. Poparło go w głosowaniu na sali plenarnej 91 posłów, przeciwnych było 304, wstrzymało się 43.


Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu (a zatem przeciwko finansowaniu in vitro) głosowało 76 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwość. Wśród nich m.in. Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Jan Dziedziczak, Marcin Horała, Henryk Kowalczyk, a także Marek Kuchciński, Jacek Ozdoba, Marlena Maląg, Dariusz Matecki, Paweł Szefernaker, Elżbieta Witek, Piotr Uściński oraz Bartłomiej Wróblewski.

Podobnie głosował również cały klub parlamentarny Konfederacji.

Wśród polityków PiS, którzy opowiedzieli się przeciwko odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu znaleźli się: Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak, Radosław Fogiel, Jarosław Kaczyński, Joanna Lichocka, Antoni Macierewicz oraz Jacek Sasin czy Małgorzata Wassermann. 43 posłów Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, natomiast 2 z nich nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przeciwko odrzuceniu projektu o finansowaniu in vitro był klub parlamentarny Polska 2050 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Podobnie głosowały kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Przeciwko odrzuceniu projektu byli również posłowie Paweł Kukiz oraz Marek Jakubiak.

W projekcie zapisano propozycję, aby wysokość środków przeznaczanych co roku z budżetu państwa na program in vitro oscylował wokół kwoty nie niższej niż 500 mln zł.

 

Źródło: KAI, sejm.gov.pl, rmf24.pl

WMa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz