czwartek, 2 maja 2024

Profanacje Najświętszego Sakramentu! To się dzieje w Polsce! Kto je potępi?

 

Profanacje Najświętszego Sakramentu! To się dzieje w Polsce! Kto je potępi?

(fot. pixabay.com)

Dlaczego w kraju, w którym większość obywateli deklaruje przywiązanie do wiary katolickiej, zaś 79 proc. posłów składając ślubowanie dodało formułę „Tak mi dopomóż Bóg”, nie ma stanowczej reakcji i potępiania aktów profanacji Najświętszego Sakramentu? A takie przypadki, nagłośnione w mediach tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia, znamy trzy.

Antykatolicyzm za nowej władzy ma się coraz lepiej. Czy na profanacje Najświętszego Sakramentu i uderzanie w katolików jest milczące przyzwolenie? Gdzie bowiem głosy potępienia i oburzenia polityków, którzy publicznie deklarowali przywiązanie do katolickiej wiary? A równocześnie wiemy, że można „nawet” przerwać majówkę, by reagować na „antysemickie ekscesy”.

Co dzieje się w „uśmiechniętej Polsce”? Przypomnijmy sobie trzy straszliwe dla katolików wydarzenia z ostatniego tygodnia, gdzie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu.


O pierwszym z nich szerzej informowaliśmy TUTAJ. Nieznani sprawcy – najpewniej w nocy z soboty na niedzielę (28 kwietnia) – włamali się do kościoła w Karścinie. Nie zostawili śladów, więc początkowo nikt nie dostrzegł przestępstwa. Kiedy jednak kapłan otworzył tabernakulum okazało się, że doszło do straszliwej profanacji – zniknęły cyboria z Najświętszym Sakramentem.

Zamarłem przed tabernakulum. Nie mogłem uwierzyć. Tym bardziej, że została kustodia. Wyjąłem z niej Hostię, połamałem i rozdzieliłem między ludzi. Kiedy powiedziałem wiernym o tym, co tu się właśnie stało, wielu z nich płakało, było w szoku. Wszyscy byliśmy wstrząśnięci – relacjonował ks. Stanisław Mikos, proboszcz parafii w Robuniu, której filią jest Karścino.

Do kolejnej profanacji doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (30 kwietnia). Złodzieje włamali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach, rozbili tabernakulum, ukradli trzy puszki z Najświętszym Sakramentem oraz relikwiarz św. Faustyny, umieszczony pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Złoczyńcy rozrzucili Hostie na chórze i na zewnątrz kościoła, przy krzyżu misyjnym. Skradziono też ekran do wyświetlania pieśni. – Trzeba się modlić o nawrócenie serc, bo jest to profanacja Najświętszego Sakramentu – mówi ks. proboszcz Antoni Kopiec. W obu przypadkach duchowni wraz z wiernymi postanowili odprawić nabożeństwa ekspiacyjne. 

I jeszcze Poznań. W sobotę (27 kwietnia) w kościele św. Karola Boromeusza podczas Mszy św. (!) kobieta miała – wedle relacji świadka – wyrwać kapłanowi puszkę z konsekrowanymi komunikantami, rzucić nią o ziemię i kruszyć Hostie palcami. Z opisu policji wynika zaś, że kobieta nie przyjęła Komunii Św. do ust, ale do ręki, a podczas rozmowy z kapłanem rzuciła Hostię na podłogę.

Sam kapłan relacjonować, że kobieta przyjęła na rękę Komunikant i zaczęła z nim odchodzić w kierunku ławki. „Na moją prośbę, aby go spożyła, oświadczyła, że to jest jej sprawa co ona będzie robiła. Nie mogłem dopuścić, aby odeszła. Prosiłem ją, aby oddała Najświętszy Sakrament, jeżeli nie chce go spożyć, zaczęła negować istotę obecności Chrystusa, kapłaństwa itd. Prosiła o policję i telewizję”. Następnie kobieta wyrzuciła rozkruszone kawałki Komunikantu na ziemię. „Pozbierałem je i spożyłem” – relacjonował kapłan. Jak wykazał monitoring, w czasie Mszy kobieta „wychodziła, paliła papierosy, wracała, znów wychodziła i rozmawiała przez telefon. Pojawiła się na dwóch Mszach w niedzielę”. „W sobotę odprawię Mszę św. ekspiacyjną. Proszę o modlitwę” – zadeklarował ksiądz Artur Andrzejewski.

Wszystkie sprawy są wyjaśniane przez policję.

Kodeks Prawa Kanonicznego nie pozostawia tu złudzeń – profanacja Najświętszego Sakramentu jest najcięższym przewinieniem, a „Kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej”.

Profanacje mają miejsce w czasie, gdy w wielu parafiach w Polsce trwa Kongres Eucharystyczny, który ma pogłębiać wiarę katolików i ich cześć dla realnie obecnego w Najświętszym Sakramencie Jezusa Chrystusa.

Przypominamy, że Redakcja PCh24.pl widząc upadający brak szacunku dla Najświętszego Sakramentu, spowodowany m.in. złymi „pandemicznymi” praktykami, postanowiła wówczas upomnieć się o cześć należną Chrystusowi i przygotowała film pt. „BÓG”.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu i dzielenia się linkiem.

MA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz