poniedziałek, 7 października 2024

7 października – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

 

7 października – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa

Wspomnienie NMP Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r.

Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież – św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej – usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę. Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli.

Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe.

Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół.

W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik

Św. o. Pio: Kochajcie Maryję i starajcie się, by Ją kochano. Odmawiajcie zawsze Jej różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi.

Podajcie mi moją broń – mówił Ojciec Pio, gdy czuł, że traci siły w walce ze złem. – Tym się zwycięża szatana – wyjaśniał, biorąc do ręki różaniec.

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Ta modlitwa jest odmawiana dwa razy w roku:
– 8 maja, w rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium różańcowego w Pompejach,
– w pierwszą niedzielę października, w święto Królowej Różańca Świętego.

Suplikę ułożył bł. Bartolo Longo, a św. Jan Paweł II wielokrotnie cytował ją w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae.  To jedna z najpiękniejszych modlitw związanych z różańcem!

O, błogosławiony różańcu Maryi,
słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem;
więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami;
wieżo ocalenia od napaści piekła;
bezpieczny porcie w morskiej katastrofie!
Nigdy cię już nie porzucimy.
Będziesz nam pociechą w godzinie konania.
Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia.
A ostatnim akcentem naszych warg
będzie Twoje słodkie imię,
o Królowo Różańca z Pompei,
o Matko nasza droga,
o Ucieczko grzeszników,
o Władczyni,
Pocieszycielko strapionych.
Bądź wszędzie błogosławiona,
dziś i zawsze, na ziemi i w niebie!

Tekst całej supliki: suplika-do-krolowej-rozanca-swietego

„Nie ma takiego problemu ani osobistego, ani rodzinnego, ani narodowego, ani międzynarodowego, którego by nie można rozwiązać przez różaniec”
s. Łucja z Fatimy

Kiedy wyczerpują się wszelkie możliwości, Pan posyła mnie”. Maryja przychodzi również do nas, wzywając do modlitwy, gdyż modlitwa jest bronią, która może pokonać Szatana. Szatan boi się tylko modlitwy, a szczególnie obawia się różańca.
Jedność w rodzinie, jedność serc, jedność w społeczeństwie, w szkole, w miejscu pracy, jedność pomiędzy wszystkimi narodami – o wszystko można prosić za pomocą różańca. Mamy teraz szczególnie wielką potrzebę pokoju i miłości – i różaniec może nam to dać. Różaniec jest potężniejszy od wszystkiego innego; może zatrzymać nawet wojnę. Matka Boża mówiła o tym wielokrotnie: „Módlcie się, módlcie się, módlcie się!”

O. Gabriele Amorth „Broń przeciw złu. Moje spotkanie z Medjugorje” – kliknij

Do historii przeszły rozmaite powiedzenia świątobliwego kapucyna Ojca Pio z Pietrelciny. Do dziś często cytuje się jego spokojne zapewnienie z 1958 r., że odmawiane jest dosyć modlitw różańcowych, aby zapobiec wybuchowi III wojny światowej. Znamy też jego być może bliskie spełnienia proroctwo, że gdy na jednego komunistę będzie przypadała w świecie jedna osoba spełniająca życzenia Matki Boskiej Fatimskiej, Rosja się nawróci a na świecie zapanuje pokój
O. Pio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jestem Matką Boską Różańcową

  Jestem Matką Boską Różańcową Akita - 07.10.2019r. "Ostatnie przesłanie ...7 października 2019r., w święto Matki Bożej Różańcowej, o g...