wtorek, 8 października 2024

Święty Franciszek z Asyżu: "Niech ozdoba ołtarza będzie cenna"

 

Święty Franciszek z Asyżu: "Niech ozdoba ołtarza będzie cenna"

Franciszek głosił ubóstwo, ale nie w odniesieniu do liturgii. Wbrew przeinaczeniom zwolenników laicyzującego pauperyzmu, chciał on wydawać pieniądze na liturgię, o czym można przeczytać w poniższych cytatach.

RadioSpada.org (4 października) opublikowało cytaty św. Franciszka z Asyżu na temat tego, jak powinna wyglądać katolicka liturgia.

- Pierwszy List do Kustoszy

"Kielichy, korporały, ozdoby ołtarza i wszystko, co jest używane do ofiary, powinno być z cennego materiału. A jeśli w jakimkolwiek miejscu Najświętsze Ciało Pańskie byłoby przechowywane w zbyt nędznym kącie, niech będzie umieszczone i przechowywane w cennym miejscu, zgodnie z nakazem Kościoła, i niech będzie noszone z wielką czcią i podawane innym z dyskrecją".

- List do wszystkich duchownych

"Wszyscy ci, którzy udzielają tych świętych misteriów, a zwłaszcza ci, którzy udzielają ich bezprawnie, powinni rozważyć, jak obrzydliwe są często kielichy, korporały i obrusy, w których sprawowana jest ofiara Jego Ciała i Krwi. I przez wielu sakrament ołtarza jest umieszczany i pozostawiony w niestosownych miejscach, noszony w nędznej formie i przyjmowany niegodnie, i podawany innym bez dyskrecji".

- Z Jego Testamentu

"Chcę, aby te najświętsze tajemnice były czczone i szanowane ponad wszystko inne i aby były umieszczane w cennych miejscach".

- Z Memoriału Tomasza z Celano

"Płonął miłością w każdym włóknie swojej istoty do Sakramentu Ciała Pańskiego, zdumiony ponad miarę tak dobroczynną i hojną miłością [Chrystusa]. Uważał za poważny znak pogardy nie wysłuchanie codziennej Mszy Świętej, nawet raz, jeśli pozwalał na to czas. Przyjmował Komunię często i z taką pobożnością, że pobudzał do pobożności także innych. W rzeczywistości był tak pełen czci dla tego czcigodnego sakramentu, że poświęcił wszystkie swoje kończyny, a kiedy przyjął ofiarowanego baranka, poświęcił swojego ducha ogniowi, który zawsze płonął na ołtarzu jego serca. Dlatego kochał Francję, ponieważ Francja była poświęcona Ciału Pańskiemu i chciał umrzeć we Francji z powodu swojego oddania świętym tajemnicom. Pewnego dnia chciał wysłać braci na cały świat z cennymi pyxami, aby mogli umieścić cenę odkupienia w najbardziej godnym miejscu, gdziekolwiek widzieli ją przechowywaną z niewielkim decorum".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy to już koniec?

  Czy to już koniec? #koniec pontyfikatu Franciszka #Papież Franciszek #pontyfikat franciszka #rezygnacja papieska (PAP/EPA...