sobota, 1 czerwca 2013

Szkoła Maryjnej wiary

zdjecie

Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Szkoła maryjnej wiary




            Sobota, 1 czerwca 2013 (19:53)




- Prośmy Maryję, aby rytm pacierzy różańcowych odmierzał czas naszego życia, a zarazem naszej jedności i wierności Bożym planom - mówił ks. abp Wacław Depo podczas Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.

 

Pierwszemu ogólnopolskiemu pielgrzymowaniu wspólnot, które obyło się w pierwszą sobotę miesiąca czerwca, towarzyszyły słowa „Żywy Różaniec Maryjną Szkołą Wiary”.

Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze licznie uczestniczyli kapłani z różnych diecezji w Polsce.

– Jak nie dziękować za ten polski cud Pauliny Jaricot, który dokonuje się po 150 latach od jej śmierci? – pytał krajowy moderator Żywego Różańca ks. Szymon Mucha. Kapłan wskazał na pragnienie wypełnienia duchowego testamentu Sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki wspólnot.

Pierwsza ogólnopolska pielgrzymka była również czasem wdzięczności i modlitwy o beatyfikację założycielki i umocnienie powołanego przez nią dzieła. Krajowy moderator dzieła Żywego Różańca zachęcił wszystkich, aby każdy z uczestników spotkania zaprosił chociaż jedną osobę do włączenia się w to dzieło. – Wtedy może ten Różaniec stanie się modlitwą wszystkich – mówił z nadzieją.

- Dar Żywego Różańca jest rzeczywistą szkołą maryjnej wiary podejmującą wydarzenia z życia każdego z was – mówił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas dziękczynienia składanego przed tronem Matki Bożej przez wspólnoty Żywego Różańca. Wyraził on również wdzięczność pielgrzymom, „świadkom radykalizmu Ewangelii poprzez ich oddanie Bogu” za tak liczne przybycie.

Ks. abp Wacław Depo podkreślił znaczenie świadectwa wiernych. – Wasza obecność na Jasnej Górze, Jasnej Górze zwycięstwa, dowodzi, że jesteście znakiem czynnej obecności Ducha Świętego – mówił.

Przypominając, że w mijającym miesiącu poświęconym Matce Bożej wierni mogli odkrywać piękne przymioty Maryi: Niepokalanej, Dobrej Rady, Łaskawej, właśnie Matkę Chrystusa wskazał jako przykład do naśladowania.

– W jej postawie możemy znaleźć najbardziej istotne elementy przygotowania serca na wezwanie Boże w każdym czasie i w każdej naszej sytuacji życiowej – mówił ks. abp Depo, zarysowując duchowy portret Matki Boga i Matki każdego z nas. W homilii zwrócił uwagę wiernych na Maryję jako Nauczycielkę modlitwy, zawierzenia Bogu i  działania według Jego zamysłu. Metropolita częstochowski podkreślił również otwarcie Maryi na Ducha Świętego i działanie Ducha Bożego w Matce Chrystusa. Wskazał, że Maryja odpowiedziała postawą zawierzenia na odwieczną miłość Boga. – Trzeba nam więc na wzór i za wstawiennictwem naszej Matki wysławiać Boga za wiele rzeczy, które nam czyni – przypominał.

– W maryjnej szkole wiary trzeba nam czujności sumienia – precyzował, stawiając wciąż powracające pytania o zagrożenia, o przeszkody wierności Jezusowi.

– Jedną z dróg odpowiedzi jest brak wiary ludzi wierzących w pomoc łaski Bożej - mówił, dodając, że zagraża nam grzech samowystarczalności, kłamstwa, które udaje prawdę i sprzeciwia się Bożym prawom. Ks. abp Depo wymienił jako jedno z zagrożeń m.in. niebezpieczną i szczególnie nasilającą się propagandę ideologii gender. Jednocześnie przypomniał, że to tylko przez Maryję i modlitwę różańcową może nastąpić odnowienie oblicza polskiej rodziny. – Przeglądajcie się w Jej sercu, bądźcie jej uczniami, przy Niej doświadczycie, że Bóg jest miłością – apelował.

Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się już o godzinie 10.00 spotkaniem i świadectwami. O godzinie 11.00 wszyscy zgromadzeni poprzez modlitwę różańcową przygotowywali się do Eucharystii.  Dzień wcześniej członkowie Żywego Różańca duchowo łączyli się ze wspólnotą Kościoła powszechnego, która pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka zawierzała Matce Bożej intencje całego Kościoła. Na Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Wspólnot Żywego Różańca przybyło ponad 10 tys. pielgrzymów.

Zdjęcia z pielgrzymki można obejrzeć w naszej galerii.


Agnieszka Gracz, Jasna Góra


Aktualizacja 1 czerwca 2013 (20:30)


NaszDziennik.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz