wtorek, 16 lipca 2013

Szkaplerz - znak przymierza z Maryją

Szkaplerz - znak przymierza z Maryją




    






Wtorek, 16 lipca 2013 (08:57)




Dziś przeżywamy wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel. Początek tego nabożeństwa sięga 1251 r.

Życiem Karmelu jest modlitwa i miłość do Matki Bożej. W czasie gdy zgromadzenie karmelitańskie przeżywało bardzo zły okres – braku akceptacji w świecie, św. Szymon Stock żarliwie modlił się do Matki Bożej o ratunek dla zakonu.

W mistycznym widzeniu z 1251 r. otrzymał od Maryi szkaplerz jako znak zawartego z nim przymierza. Najświętsza Maryja  powiedziała wówczas, że „Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.”

Kościół zatwierdził to objawienie. Można powiedzieć, że także sama Matka Boża potwierdziła dar szkaplerza podczas objawienia w Lourdes, gdy ukazała się w święto Matki Bożej Szkaplerznej oraz w Fatimie, gdzie ubrana była w habit karmelitański, a w dłoni trzymała szkaplerz. Nabożeństwo szkaplerza należało kiedyś do najpopularniejszych form czci Matki Bożej. Przez Kościół różaniec i szkaplerz są uznane jako dwa najbardziej sprawdzone nabożeństwa do Matki Bożej.

Różaniec to modlitwa, a szkaplerz – jak pisze Pius XII – to habitus – szata, ale jest tu także gra słów, bo habitus oznacza też nawyk. Definicja cnoty – to jest dobry nawyk, dzięki któremu człowiek dobrze żyje  i nie może używać go na złe.

Powinniśmy się upodabniać, mieć ten nawyk maryjności. Ważne jest, żeby szkaplerz traktować poważnie. Trzeba pamiętać, że to jest znak przymierza z Matką Bożą. Dlatego  ważne jest, żeby zwracać uwagę, do czego nas szkaplerz zobowiązuje, do czego zachęca, o czym nam przypomina.

Szkaplerz święty jest zawartym z Maryją braterskim przymierzem. Zobowiązujemy się do pielęgnowania szczególnego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Istotę tego nabożeństwa stanowi upodobnianie się do Maryi przez naśladowanie Jej cnót.

Czciciele Matki Bożej Szkaplerznej powinni dążyć do naśladowania Jej w pokorze, czystości, skromności, zawierzeniu Bogu oraz dawaniu Chrystusa innym.

Błogosławiony Jan Paweł II mówił: „Bardzo dużo zawdzięczam Szkaplerzowi karmelitańskiemu w latach mojej młodości… Ona, Dziewica Karmelu, Matka Szkaplerza świętego, mówi nam o swojej macierzyńskiej trosce, o swym zatroskaniu o nasze odzienie. O nasze odzienie w sensie duchowym, o odzianiu nas łaską Bożą i o wspomaganiu nas, aby zawsze była białą ta szata, którą otrzymaliśmy podczas chrztu św. Także i wy bądźcie zatroskani i współpracujcie z tą dobrą Matką, która dba bardzo o wasze szaty, a szczególnie o tę szatę, która jest łaską uświęcającą w duszach Jej dzieci… Życzę wam, abyście zawsze mogli znaleźć matczyną pomoc Matki Chrystusa, Dziewicy z Góry Karmel, tak jak ja ją znalazłem”.

Są liczne świadectwa o niesamowitej liczbie nawróceń osób, które przyjęły szkaplerz. Widać to działanie opieki Matki Bożej. Matka Boża działa. Ale trzeba też mieć na uwadze, że szkaplerz nie jest amuletem. Jego znaczenie jest bardzo dydaktyczne. Chodzi o to, żeby żyć tym, o czym nam przypomina: prostotą, czystością i ubóstwem.

not. Monika Rogińska


O. Jan Kanty Stasiński OCB

Aktualizacja 16 lipca 2013 (08:58)

NaszDziennik.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz