Potępienie antykoncepcji przez Kościół jest niezmienne. Dominikanin broni doktryny przed zakusami liberałów
Przełożony Dominikańskiego Domu Studiów w Waszyngtonie odniósł się do treści dokumentu opublikowanego przez Papieską Akademię Życia, w którym sugerowano, że nauczanie Kościoła o antykoncepcji może zostać zmienione. Wbrew przekonaniu gremium zakonnik wskazał, że Kościół zawsze potępiał tę ostatnią, a jego stanowisko względem ograniczania ludzkiej płodności jest elementem niezmiennego depozytu wiary.
W 2021 roku Papieska Akademia Życia zorganizowała debatę poświęconą „Możliwej legalności antykoncepcji w niektórych przypadkach”. Uczestnicy dyskusji przekonywali, że twierdzenia encykliki „Humane Vitae” papieża Pawła VI nie cechują się nieomylnością, a zatem możliwe jest dopuszczenie sztucznego ograniczania płodności stosunku płciowego w pewnych okolicznościach. Takie wnioski z dyskusji zostały spisane, oraz opublikowane niedawno przez Wydawnictwo Watykańskie.
Pogląd o możliwym złagodzeniu potępienia antykoncepcji Papieska Akademia Życia powtórzyła jeszcze kilkukrotnie w mediach społecznościowych. „Zapis Historyczny Abp. Lambruschiniego potwierdził, że sam Paweł VI osobiście powiedział, że HV [Humanae Vitae] nie podlegało nieomylności”, napisano m.in. z oficjalnego konta instytucji na Twitterze 6 sierpnia.
History records by Abp. Lambruschini confirmed that Paul VI said him directly that HV were not under infallibility. https://t.co/hRxBgsIaKc
— Pontifical Academy Life (@PontAcadLife) August 6, 2022
Z opinią przedstawicieli watykańskiej instytucji nie zgadza się przełożony Dominikańskiego Domu Studiów w stolicy Stanów Zjednoczonych, O. Thomas Petri. Duchowny zwrócił uwagę, że nawet Ci, którzy sprzeciwiali się podejściu Kościoła do antykoncepcji, zdawali sobie sprawę, że zawsze wyrażał się on o niej negatywnie. Podejścia liberalnego w stosunku do sztucznego ograniczania ludzkiej płodności żadne władze kościelne nigdy nie wyraziły.
– Sugeruje to, że takie było zawsze nauczanie Kościoła, a zatem to część zwyczajnego i powszechnego magisterium – komentował dominikanin. – Nawet więc, jeśli rzeczywiście konkretna encyklika nie jest nieomylna, to nauczanie Kościoła, które wyraziła, jest niezmienne, ponieważ jest częścią zwyczajnego i powszechnego magisterium Kościoła – konkludował O. Petri.
Źródło: catholicnewsagency.com
FA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz