Na odchodne rząd PiS poparł przyspieszenie odejścia państw UE od paliw kopalnych
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wraz z pozostałymi szefami analogicznych resortów w Unii Europejskiej poparła w poniedziałek decyzję o dążeniu do globalnego wycofania paliw kopalnych i przyspieszeniu energetycznej transformacji.
Rada Unii Europejskiej, czyli zgromadzenie ministrów państw członkowskich, przyjęła w Luksemburgu wspólne stanowisko przed zaplanowanym na przełom listopada i grudnia szczytem klimatycznym COP 28 w Dubaju.
„Ministrowie (…) uzgodnili że w trakcie konferencji będą wzywać do jak najszybszego wyeliminowania dopłat do wydobycia paliw kopalnych. Według przedstawicieli rządów tego rodzaju paliwa nie służą zwalczaniu ubóstwa energetycznego, ani zapewnieniu sprawiedliwej transformacji” – czytamy na portalu Interia.pl
„Dziś wysyłamy silny sygnał do naszych partnerów: UE jest światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu. W Dubaju będziemy na czele negocjacji, aby pokazać największe zaangażowanie UE w zieloną transformację i zachęcić naszych partnerów do pójścia w nasze ślady” – napisała w komunikacie na swej stronie internetowej Rada Unii Europejskiej.
Gremium zwróciło się do państw całego świata o „zaprzestanie użycia nieograniczanych paliw kopalnych na długo przed 2050 rokiem”, czyli ustaloną wcześniej datą graniczną. „Nieograniczenie” oznacza w tym kontekście brak mechanizmów wychwytywania lub składowania dwutlenku węgla – wyjaśnia Interia.
„Zawarcie tego określenia w deklaracji było kwestią sporną. Część państw i organizacji pozarządowych uważa, że jest to wytrych, pozwalający na dalsze spalanie paliw kopalnych” – dodaje portal.
Zarówno na oficjalnej stronie, jak i w mediach społecznościowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie sposób było znaleźć we wtorek wieczorem informacji o szczegółach porozumienia. Minister Moskwa napisała jedynie: „W ramach reformy rynku energii UE wywalczyliśmy derogacje dla rynku mocy po 2025 roku, dzięki którym będzie możliwe dalsze wykorzystanie mocy węglowych w naszym miksie energetycznym. Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne. Dotrzymujemy słowa!”.
W ramach reformy rynku energii UE wywalczyliśmy derogacje dla rynku mocy po 2025 roku, dzięki którym będzie możliwe dalsze wykorzystanie mocy węglowych w naszym miksie energetycznym. Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne. Dotrzymujemy słowa!
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) October 17, 2023
Źródła: Interia.pl, Twitter
RoM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz