Wspominał ksiądz, że Fatima to najdonioślejsze objawienie maryjne w naszych czasach. Czy ono już się wypełniło, realizuje się na naszych oczach, czy nadal czekamy na jego spełnienie?

Jest kilka szkół odczytywania tych proroctw. Sądzę, że Fatima jeszcze się nie wypełniła. To, co najważniejsze w związku z tymi objawieniami, jest jeszcze przed nami. Także jeśli chodzi o męczeństwo papieża, choć nie brakowało głosów, że papieżem z wstrząsającej wizji trzeciej tajemnicy fatimskiej był Jan Paweł II. Ale to, moim zdaniem, twierdzenie na wyrost. Od czasu objawień Fatimskich wydarzyło się na świecie i w Kościele wiele zła, spełniło się wiele zapowiedzi, jakie Maryja dała w Fatimie, ale powtórzę: to, co najważniejsze i najtrudniejsze, ciągle jeszcze przed nami. Mam nawet przekonanie, że znacznie więcej przed nami niż za nami. W Fatimie, w tak zwanej trzeciej tajemnicy, której poznaliśmy tylko część, Maryja zapowiada wielką apostazję w Kościele. Chociaż nie znamy dokładnego tekstu, z innych objawień maryjnych, między innymi tych z Akity, zatwierdzonych przez Kościół w 1984 roku, wiemy, że tak właśnie jest. Sam proces odejścia od wiary postępuje bardzo szybko, niemniej jednak jest jeszcze w toku. W Fatimie Maryja zapowiada też wojnę, w wyniku której niektóre narody przestaną istnieć. To na pewno nie była druga wojna światowa; ta wojna nas dopiero czeka. W Akicie w 1973 roku Matka Boża znowu zapowiada wybuch kolejnej wojny światowej, w której według Maryi zginie jedna trzecia ludzkości, a więc trochę ponad dwa i pół miliarda istnień ludzkich. Taka jest właśnie Fatima, profetyczna i jeszcze niespełniona.

Skąd ksiądz wie, że nie znamy w pełni trzeciej tajemnicy fatimskiej?

Znamy tylko pierwszą jej część, tak zwaną wizję. Natomiast komentarz Matki Bożej do tej wizji został przed nami ukryty. Żaden z papieży nie odważył się podać do publicznej wiadomości tych słów Maryi. Kiedy zapytano o to papieża Benedykta XVI, ani nie zaprzeczył, ani nie potwierdził, że oprócz ogłoszonej publicznie w roku 2000 wizji z trzeciej tajemnicy fatimskiej istnieje do niej również komentarz. Dziennikarze otrzymali dziwną odpowiedź. Papież powiedział: „Fatima i Akita to jedno. Poznajcie objawienia z Akity, a wszystko zrozumiecie”. Na podstawie tej papieskiej wypowiedzi możemy, moim zdaniem, całkiem spokojnie domniemywać, że komentarz do wizji ostatniej tajemnicy z Fatimy dotyczy wielkiej apostazji w Kościele, która rozpocznie się od szczytów Kościoła, czyli od Watykanu, od papieża, kardynałów i biskupów, oraz wielkich kar Bożych, które przyjdą na świat za grzechy ludzi jako wyraz Bożej sprawiedliwości i ostateczne wezwanie do nawrócenia. Najstraszniejszą z nich będzie właśnie trzecia wojna światowa. O tym wszystkim wiemy z objawień w Akicie. Obawiam się, że jeśli nie pomogą nam dusze ofiarne, które gdzieś w ciszy i milczeniu modlą się i ofiarowują swoje cierpienia za grzeszników, ludzie obecnie żyjący na Ziemi mogą zobaczyć takie straszne i przerażające rzeczy, jakich świat nigdy dotąd nie widział.

W kontekście wynagrodzenia za grzechy świata zastanawia mnie, dlaczego nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca nie zostało rozpropagowane na świecie.

Zaryzykuję stwierdzenie, że Kościół – w tym papieże i wysocy hierarchowie – nie dość dobrze przeniknęli objawienia fatimskie. Są one rozpoznane w stopniu, powiedziałbym, niewystarczającym. Nabożeństwo pierwszych sobót nigdy nie zostało wprowadzone w życie liturgiczne Kościoła, a co za tym idzie, nie ma go w życiu duchowym wielu katolików. Dlatego musimy się bardzo modlić w czasach ostatecznych o świętego papieża i o świętych pasterzy, którzy by wierzyli Panu Bogu jak małe dzieci i przyjmowali pouczenia płynące z nieba. Inną niedocenioną i niewykorzystaną przez Kościół do tej pory strategią nieba podaną nam na czasy ostateczne jest orędzie Bożego miłosierdzia. Te dwie niebiańskie drogi, nabożeństwo pierwszych sobót i orędzie Bożego miłosierdzia, to dwie ostatnie deski ratunku, jakie daje nam niebo na dzisiejsze czasy. Jeśli ich nie przyjmiemy i nie wykorzystamy, wszyscy zginiemy, nie tylko fizycznie, ale również duchowo.

 

Fragmenty książki „Nawracajcie się natychmiast!” ks. Grzegorza Bliźniaka i Krzysztofa Gędłka, Wydawnictwo Esprit