piątek, 8 listopada 2024

Od „imprezowiczki” do misjonarki – młoda zakonnica zostanie wkrótce beatyfikowana?

 

Od „imprezowiczki” do misjonarki – młoda zakonnica zostanie wkrótce beatyfikowana?

Irlandzka zakonnica Clare Crockett może wkrótce zostać beatyfikowana. Jej macierzyste Zgromadzenie Służebnic Domu Matki ogłosiło na swojej stronie internetowej, że proces beatyfikacyjny oficjalnie rozpocznie się 12 stycznia 2025 roku w katedrze w Alcalá de Henares koło Madrytu.


Archiwum Zgromadzeniu Służebnic Matczynego Ogniska

S. Klara Crockett

S. Klara Crockett

Bądź na bieżąco!

Siostra Clare Crockett zginęła w kwietniu 2016 roku wraz z pięcioma młodymi postulantkami ze swojego zakonu w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Ekwadorze. Kiedy ówczesna 33-latka chciała zabrać w bezpieczne miejsce grupę uczennic ze swojej szkoły w Playa Prieta, zawaliła się klatka schodowa.

Zakon poinformował, że po śmierci siostry Klary otrzymał w ciągu ostatnich ośmiu lat tysiące wiadomości z ponad pięćdziesięciu krajów. Dowodzi to, że najwyraźniej zmarła nie zakończyła jeszcze swojej „misji ewangelizacyjnej”. W listach wielokrotnie powtarzała się prośba o przestudiowanie świętości siostry Klary.


Biskup diecezji Alcalá de Henares, Antonio Prieto Lucena przyjął prośbę zgromadzenia i otworzy proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Odpowiedzialną za proces będzie jego postulatorka, siostra Kristen Gardner z domu macierzystego Służebnic Domu Matki.


Clare Crockett urodziła się 14 listopada 1982 roku w Derry w Irlandii Północnej. Choć została ochrzczona i wychowała się w rodzinie katolickiej, wiara przez długi czas nie odgrywała w jej życiu istotnej roli. Początkowo zajmowała się karierą aktorską, jako nastolatka występowała w brytyjskich programach telewizyjnych, była prezenterką w kanale dla dzieci Nickelodeon i opisywała siebie jako „imprezowiczkę”. Kiedy przypadkiem uczestniczyła w weekendowych rekolekcjach, zaczęła się modlić. Po udziale w pielgrzymce i Światowych Dniach Młodzieży w 2000 roku, poczuła powołanie do życia zakonnego, przy czym - jak przyznała - decydujące przeżycie nastąpiło po wizycie w nocnym klubie. W wieku 18 lat Crockett dołączyła do wspólnoty Siervas del Hogar de la Madre w Kantabrii, gdzie później złożyła śluby. Od 2006 roku pracowała w różnych projektach misyjnych zgromadzenia w Belmonte (Hiszpania), Jacksonville (USA), Walencji (Hiszpania), Guayaquil (Ekwador) i Playa Prieta (Ekwador), gdzie szczególnie zajmowała się duszpasterstwem młodzieży, duszpasterstwem szpitalnym oraz opiekowała się biednymi i osieroconymi dziewczętami, pracowała także jako trenerka.

Na ostatnim etapie w Ekwadorze zakonnica pracowała w szkole i brała udział w kilku wyjazdach misyjnych do dorzecza Amazonki. Ostatnie dni życia s. Crockett naznaczone były konsekwencjami silnych burz, które doprowadziły do niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Ekwadorze, podczas którego została poważnie zniszczona stacja misyjna w Playa Prieta, szkoła została zalana i całkowicie zniszczona. Na początku trzęsienia ziemi, które miało miejsce 16 kwietnia 2016 r., s. Crockett z grupą młodych kandydatek do zakonu i trzema siostrami zakonnymi przebywała w budynku szkoły, który zawalił się na skutek wstrząsów. Po kilku godzinach zakonnicę znaleziono martwą pod gruzami.

Śmierć s. Klary, która m.in. składała świadectwo o swoim sposobie życia podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r., odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Zakonnica stała się znana także dzięki swojej filmowej biografii, która została przetłumaczona na różne języki i przy użyciu oryginalnych nagrań opisuje ważne etapy jej życia.

źródło:niedziela.pl 


Zamiast zdobywać świat, który zdawał się być u stóp Klary Crockett, ona zaczyna pracować z najbiedniejszymi.

W stronę marzeń

Od najmłodszych lat ta dziewczyna pochodząca z Derry w Irlandii Północnej chciała być sławną aktorką. I rzeczywiście miała talent. Była prezenterką w młodzieżowym programie jednego z kanałów telewizji brytyjskiej, odnosiła pierwsze sukcesy w teatrze i filmie. Papierosy, alkohol, narkotyki i imprezy były nieodłączną częścią jej nastoletniego życia. Szukała miłości nie tam, gdzie mogła ją znaleźć. Przebywając wśród chłopaków i ówczesnych przyjaciół zaczęła jednak dostrzegać w sobie pustkę, czuła, że czegoś jej brakuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

W 2000 r. koleżanka zaprosiła ją na darmowy wyjazd do Hiszpanii. Zamiast na ekscytującą kilkudniową imprezę siedemnastolatka trafiła na... rekolekcje. Po latach przyznała, że był to sposób Matki Bożej, żeby przyprowadzić ją do Chrystusa.

Punkt zwrotny

Ponieważ był to czas Triduum Paschalnego, Klara po raz pierwszy brała udział w adoracji Krzyża. Uklęknięcie przed nim było przełomem w jej życiu. W czasie tych kilku sekund zdobyła pewność, że Chrystus za nią i za jej grzechy cierpiał i umarł na krzyżu. Już wiedziała, że jej życie nie może wyglądać tak jak wcześniej, że musi je zmienić. Po powrocie jednak wróciła do tego, co przed wyjazdem – imprezy, alkohol, przyjaciele. Choć miała wszystko, o czym zawsze marzyła, kariera stała przed nią otworem, ona czuła, że nie ma nic. I znów upomniał się Jezus o swoją obecność w jej życiu. W trakcie jednej z imprez usłyszała: „Dlaczego Mnie ranisz?”. W końcu właśnie wtedy postanowiła wszystko zmienić. Ku wielkiemu zaskoczeniu i niedowierzaniu bliskich w 2001 r. wstąpiła do zakonu. Choć początkowo nie było jej łatwo, w 2010 r. złożyła śluby zakonne w Zgromadzeniu Służebnic Matczynego Ogniska w Hiszpanii.

Lepszy świat

W zakonie Klara Crockett nadal żyła pełnią życia, tym razem w wierności Jezusowi. Wciąż zadawała sobie pytania, co może zrobić, żeby świat był lepszy, jak może pomagać tym najbardziej bezbronnym. Swoim sposobem bycia pokazywała innym, jak pozytywnie myśleć o życiu, a jej losy przekonywały innych i dawały nadzieję, że Pan Bóg ma zawsze najlepszy dla nas plan. Wykorzystując swoje talenty, zdolność nawiązywania kontaktów, energię i radość, katechizowała dzieci i młodzież, uczyła je muzyki i angielskiego, służyła chorym. Mieszkała w domach zgromadzenia w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze.

16 kwietnia 2016 r., kiedy w tym ostatnim kraju s. Klara dawała postulantkom lekcję gry na gitarze, o godz. 18.58 miało miejsce silne trzęsienie ziemi. W jego wyniku zginęło ponad 600 osób, wśród nich 33-letnia zakonnica z pięcioma kandydatkami. Niedługo po jej śmierci zaczęły się pojawiać informacje o cudach zdziałanych za przyczyną tej niezwykłej służebniczki Matczynego Ogniska.

A jej marzenie z dzieciństwa spełniło się – jest sławna. I wciąż inspiruje innych do zrewolucjonizowania swojego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz