czwartek, 7 listopada 2019

Zrównoważony rozwój dla Amazonii. Papieska Akademia Nauk wspiera agendę ONZ

Zrównoważony rozwój dla Amazonii. Papieska Akademia Nauk wspiera agendę ONZ

Zrównoważony rozwój dla Amazonii. Papieska Akademia Nauk wspiera agendę ONZ
kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, bp Marcelo Sánchez Sorondo, fot. Gcmarino [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Członkowie Papieskiej Akademii Nauk, część ojców synodalnych oraz oficjele z Organizacji Narodów Zjednoczonych podpisali wspólną deklarację w celu „stworzenia efektywnych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju w rejonie Amazonii”.

Podpisana 28 października w willi Casina Pio IV deklaracja zawiera 14 punktów wzywających do wysiłku na rzecz wprowadzenia zrównoważonego rozwoju w rejonie Amazonii. Jak podaje National Catholic Register, podstawowym przesłaniem dokumentu jest stworzenie platformy dialogu dotyczącego zasad, na których globalna agenda zostanie wprowadzona w południowoamerykańskim regionie.

Cele Zrównoważonego Rozwoju, lub inaczej – Agenda 2030 to program Organizacji Narodów Zjednoczonych polegający m.in. na walce z biedą, podwyższeniu jakości opieki zdrowotnej i edukacji, likwidacji nierówności społecznych i uporaniem się do 2030 r. z problemem zmian klimatycznych. Idea równoważonego rozwoju to także działalność na rzecz jak najszerszego dostępu do „usług zapewniających egzekwowanie praw seksualnych i reprodukcyjnych, takich jak planowanie rodziny, dostęp do informacji i edukacji seksualnej czy wprowadzenie terminu praw reprodukcyjnych do rządowych strategii i programów”.

Warto pamiętać, że pod hasłami „praw reprodukcyjnych” nie kryje się nic innego jak promocja aborcji, antykoncepcji, eutanazji i sterylizacji. Czołowi orędownicy Agendy 2030 tacy jak prof. Jeffrey Sachs czy Paul Ehrlich są przekonani o potrzebie stopniowej, lecz mieszczącej się w ramach integralności społecznej depopulacji gatunku ludzkiego. W przeciwnym razie – przekonują – dalszy wzrost liczby ludzkości w obecnym tempie grozi załamaniem całego systemu ekonomicznego.

Pozostałe punkty dotyczą wprowadzenia „zielonej ekonomii” i opracowania odpowiedniego modelu zrównoważonego rozwoju, opartego na poszanowaniu środowiska naturalnego, „włączenie socjoekonomiczne” oraz respektowanie rdzennych kultur amazońskich. Deklaracja promuje także postulaty Porozumienia Paryskiego związane z globalnym ociepleniem, polegające na wprowadzeniu polityki „zero wylesiania” oraz atakującego spółki naftowe wprowadzające w regionie „nową formę niewolnictwa”.

Jak podaje NC Register, na spotkaniu byli obecni liczni działacze południowoamerykańskich partii socjalistycznych, a nawet komunistycznych. Zdaniem watykanisty Edwarda Pentina, spotkanie miało także charakter finansowy. Część z uczestników zbierała fundusze na dalszą działalność. Jednym z uczestników był Flavio Dino z Brazylii, członek radykalnej partii komunistycznej PCdoB, mającej diametralnie odmienne poglądy niż Kościół.

W dyskusji unikano jednak światopoglądowych i etycznych różnic w podejściu do aborcji. „Lewica, kiedy ma do czynienia z Kościołem nigdy nie porusza tych kwestii, ale skupia się na środowisku – te tematy zbliżają ich bowiem do papieża Franciszka” – podaje anonimowe źródło brytyjskiego portalu.
„Pragną wykorzystać ludzi Kościoła do przepchnięcia swojej lewicowej agendy” – przekonuje, oraz dodaje, że spotkanie w Watykanie ma przysłużyć się wyniesieniu ich postulatów na poziom międzynarodowy i zebranie funduszy potrzebnych na sfinansowanie projektów.

Źródło: ncregister.com
PR


Read more: http://www.pch24.pl/zrownowazony-rozwoj-dla-amazonii%E2%80%93papieska-akademia-nauk-wspiera-agende-onz,71986,i.html#ixzz64cgJ7CQG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz