poniedziałek, 9 września 2024

Świeccy w prezbiterium? To niszczenie kapłaństwa! Dr Milcarek ostro o narastającym problemie

 

Świeccy w prezbiterium? To niszczenie kapłaństwa! Dr Milcarek ostro o narastającym problemie


Dlaczego świeccy są wpychani do prezbiterium? Dr Paweł Milcarek uważa, że w początkowej fazie takie nasycanie liturgii ludźmi świeckimi prowadzi „tylko” do dezorientacji i bałaganu, niekiedy także do desakralizacji liturgii. Nie to jest jednak właściwą konsekwencją tego procesu. Na końcu czeka podważenie sensu sakramentu kapłaństwa.

Dr Paweł Milcarek mówił na ten temat w rozmowie z Pawłem Chmielewskim w PCh24.pl. Rzecz dotyczyła roli świeckich w Kościele, dzisiaj coraz częściej obecnych również w przestrzeni liturgicznej.

Do pewnego momentu jest to mieszanie ludziom w głowach – powiedział. Jak dodał, obecność świeckich w liturgii może też prowadzić do desakralizacji liturgii.


Na tym jednak nie koniec, bo ostateczną stawką, podkreślił, jest coś więcej: chodzi o samo kapłaństwo urzędowe.

Kiedy jednak dezorientacja dojdzie do swojego kresu ludzie po prostu stracą wiarę, że istnieje wewnątrz Kościoła hierarcha święceń i następstwo przekazywane od Chrystusa, że niezbędny jest ten, kto gwarantuje prawdziwość sakramentu – wskazał dr Milcarek.

Zwrócił uwagę na chrześcijaństwo „charyzmatyczne”, które często zdaje się uzależniać skuteczność sakramentów od emocji tych, którzy je przyjmują.

Prawdziwość sakramentu nie jest zależna od dynamiki wspólnoty, na przykład od tego, że zgromadzeni „bardzo czują” się razem i że wtedy to na pewno była Eucharystia, a jak się tak zgromadzili i mniej się czuli – to „jeszcze” była Eucharystia, a jak w ogóle bez żadnego poczucia… To są żarty, ale ludzie wchodzą w tę logikę – uzależnienia działania Boga od przeżyć, od tego, czy oni chcą, pragną. To nie wystarczy – dodał.

Wierzymy oczywiście, że Bóg nie jest związany sakramentami i w różnych szczególnych przypadkach może działać poza nimi. Chcemy jednak korzystać z tego, co Chrystus ustanowił w Wieczerniku. Nie wystarczy nam przekonanie, że jak Pan Bóg będzie chciał, to nas nakarmi swoim Ciałem i napoi swoją Krwią; ale chcemy, by naprawdę na ołtarzu dawane było nam Ciało i Krew Pańska – powiedział rozmówca PCh24 TV.

Dr Milcarek przypomniał, że w latach 90. Kościół katolicki próbował uporać się z problemem wchodzenia świeckich do prezbiterium. W 1997 roku wydano międzydykasterialną instrukcję, starając się wyznaczyć tym zjawiskom ścisłe i dość rygorystyczne ramy. To się jednak nie udało. Eksperymenty okazały się silniejsze, powiedział; już wtedy niektórzy trzeźwi obserwatorzy wskazywali, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat rozwój rzeczy szedł w dokładnie przeciwnym kierunku, niż wskazuje instrukcja.

Źródło: PCh24 TV

Pach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz