poniedziałek, 10 czerwca 2013

Abp Depo do kapłanów:nie upodabniajmy się do świata !


Abp Depo do kapłanów: nie upodabniajmy się do świata!


Data publikacji: 2013-06-08 20:00

Data aktualizacji: 2013-06-10 11:36:00


Abp Depo do kapłanów: nie upodabniajmy się do świata!
fot. Alvesgaspar / commons.wikimedia.org, licencja cc




„Modlimy się za siebie nawzajem i  wdzięczni jesteśmy Bogu za wszystkich, którzy swoje cierpienia, modlitwy  ofiarują za nas samych, za naszą wierność Bogu do końca” - mówił do kapłanów  archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski  wieczorem 7 czerwca przewodniczył modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny z  racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

 

W modlitwie wzięli udział m. in. bp Jan  Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, kapłani z całej  archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i alumni  Niższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego i wierni. – Nowa  Ewangelizacja potrzebuje nowych głosicieli Ewangelii, kapłanów, którzy  przeżywają swoje kapłaństwo jako drogę do świętości - mówił na początku  wspólnej modlitwy ks. prałat Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji  kapłańskiej i dyrektor Referatu Formacji Kapłańskiej Kurii Metropolitalnej w  Częstochowie.

 

W słowie do kapłanów abp Depo przypomniał, że „musimy zdumiewać się tajemnicą powołania kapłańskiego”. - Czynimy to zawsze  w Wielki Czwartek, kiedy jesteśmy wezwani do Wieczernika i wpatrujemy się w  postawę Jezusa, Który pochylił się, aby umyć nogi uczniom. Uczyniliśmy to w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana odkrywając wciąż tajemnicę powołania od nowa. Nie wolno nam przyzwyczaić się i stać się posiadaczem prawdy nawet o sobie samych – mówił abp Depo. „Również dzisiaj  w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zostaliśmy zobowiązani, aby  dziękować Bogu, przepraszać i prosić o uświęcenie własne tych, którzy dzięki  naszej posłudze dążą do zbawienia” - kontynuował.

 

Metropolita częstochowski nawiązując do  nauczania Benedykta XVI podkreślił, że „jako kapłani musimy być świadomi  wdzięczności Kościoła za to, kim jesteśmy”. - Kościół wyraża wdzięczność Bogu za dar tych, którzy odpowiedzieli na miłość Chrystusa – mówił metropolita częstochowski.

 

Za papieżem Franciszkiem przestrzegał, że „nam wszystkim chrześcijanom, kardynałom, biskupom, kapłanom i osobom  konsekrowanym grozi to, że idąc za Chrystusem nie chcemy nieraz podjąć własnego  krzyża”. - Trzeba nam zawsze pamiętać o tym, abyśmy nie upodabniali się w  sposobie myślenia, mówienia i działania do świata, ale byśmy odkrywali to co  jest zgodne z wolą Bożą – zaapelował abp Depo. Przywołując nauczanie  papieża zwrócił uwagę, że kapłanom „grozi kultura ulotnej chwili”. - Od świata płynie do nas zagrożenie, aby nie być kapłanami na całość, ale na ulotną chwilę – przestrzegał abp Depo. „Kapłanem jest się na całe życie” - podkreślił.

 

Podczas modlitwy abp Depo poprowadził m. in.  kapłański rachunek sumienia. Kapłani zawierzyli się Najświętszemu Sercu Pana  Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Na zakończenie wspólnej modlitwy odśpiewany  został Apel Jasnogórski. – Nikt nie był i nie jest tak zjednoczony z Ciałem  Chrystusa jak Maryja – mówił w rozważaniu apelowym abp Depo.

 

„Maryjo, nie przestawaj nas przybliżać do  tajemnicy Ciała Twojego Syna. Prowadź nas drogami przez życie, abyśmy nie  zagubili miłości miłosiernej. Prowadź nas po drogach naszej Ojczyzny w wierności łasce, do końca” - modlił się abp Depo.

 

 

KAI

mat


Read more: http://www.pch24.pl/abp-depo-do-kaplanow--nie-upodabniajmy-sie-do-swiata-,15446,i.html#ixzz2VovwG4PO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz