poniedziałek, 10 czerwca 2013

Ministranci,bądźcie dumni z tego,że jesteście ludźmi wierzącymi !


Ministranci, bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi wierzącymi!


Data publikacji: 2013-06-08 13:00

Data aktualizacji: 2013-06-08 13:16:00


Ministranci, bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi wierzącymi!
fot.  SilverTree / commons.wikimedia.org, licencja  cc




„Niech wyznawanie wiary będzie dla  was chlubą i powodem do dumy. Bądźcie dumni z tego, że jesteście ludźmi  wierzącymi! Bądźcie dumni z tego, że jesteście sługami Chrystusa i idźcie za Nim  przez całe wasze życie” – mówił bp Krzysztof Wętkowski do ministrantów i  lektorów uczestniczących w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce LSO do grobu św.  Wojciecha w Gnieźnie.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. sprawowanej przed południem na Placu św. Wojciecha u podnóża katedry. W  swoim słowie, wskazując na szczególną rolę Gniezna w dziejach naszej Ojczyzny  przypomniał, że w tym właśnie miejscu bije źródło wiary na polskiej ziemi. „Przybywamy do tego źródła, aby nabrać świeżości i siły do dalszej służby i  drogi” – mówił.

 

Nawiązał także do hasła przewodniego  pielgrzymki „Jesteście synami i dziedzicami”. „Synami – tłumaczył młodym – bo  jesteście dziećmi Bożymi, a dziedzicami, bo będziecie wzrastać, dojrzewać i z  czasem przejmować odpowiedzialność za Kościół i naszą Ojczyznę. Aby tę odpowiedzialność podjąć musicie jednak wiedzieć, gdzie są wasze korzenie, kim  jesteście, z czego macie czerpać siły. Dziś, tutaj w Gnieźnie, zarzucacie  kotwicę, która wiąże was z tym miejscem” – podkreślił gnieźnieński biskup  pomocniczy.

 

Wskazał również na św. Wojciecha, którego  relikwie przechowywane są w katedrze gnieźnieńskiej, jako wzór do naśladowania. „On zrozumiał, co to znaczy być sługą Chrystusa, a więc nie szukać swoich dróg i  nie szukać siebie, ale iść za Chrystusem do samego końca. Ten święty uczy nas,  jak być uczniem Chrystusa, jak być człowiekiem wiary” – podkreślił bp  Wętkowski.

 

Na koniec prosił ministrantów i lektorów, aby  na wzór biskupa męczennika, u grobu którego się modlą, odważnie świadczyli o  Chrystusie i wierze. „Być świadkiem Chrystusa to sprawować się w sposób godny  Ewangelii na każdym etapie życia. A sprawować się w sposób godny Ewangelii to  trwać mocno w jednym duchu. Potrzebujemy dziś tej jedności we wspólnocie  Kościoła, w naszych parafiach, wśród ministrantów i lektorów. To także być jednego serca, a więc chcieć dobra drugiego człowieka. To jest świadectwo ucznia  Chrystusa. I wreszcie nie dać się zastraszyć przeciwnikom. Wszyscy jesteśmy  wystawieni na działanie szatana, który krąży jak lew ryczący. I wszyscy stajemy  wobec niego umocnieni łaską sakramentalną, modlitwą i Słowem Bożym. To jest  nasza siła i moc. Życzę wam tego i proszę was, bądźcie dumni z tego, że  jesteście ludźmi wierzącymi. Bądźcie dumni z tego, że jesteście sługami  Chrystusa i idźcie za Nim przez całe wasze życie” – mówił gnieźnieński biskup  pomocniczy.

 

W piątej jubileuszowej pielgrzymce  ministrantów i lektorów do grobu św. Wojciecha uczestniczy blisko 4 tysiące  młodych ludzi z całej Polski. Po posiłku wyruszą Drogą Wiary do siedmiu  gnieźnieńskich kościołów – stacji sakramentów świętych.

 

Po południu wszyscy zbiorą się przed  kościołem św. Michała na Wzgórzu Zbarskim i w strojach liturgicznych, z  relikwiami św. Wojciecha, przejdą w procesji ponownie na Plac św. Wojciecha,  gdzie odprawione zostaną Nieszpory o św. Wojciechu.

 

 

KAI

mat


Read more: http://www.pch24.pl/ministranci--badzcie-dumni-z-tego--ze-jestescie-ludzmi-wierzacymi-,15445,i.html#ixzz2VowmyQLn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz